Minister Rolnictwa Palestyny w Spółkach KOWR - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Minister Rolnictwa Palestyny w Spółkach KOWR

W dniach 3-5 października 2021 roku przebywała w Polsce delegacja Ministerstwa Rolnictwa Palestyny na czele z Riyadem M.Y. Atarim, ministrem rolnictwa tego kraju. 5 października Minister Rolnictwa Palestyny wraz z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Palestyny w Polsce J.E. Mahmoudem Khalifa i jego małżonką, Wiceministrem Rolnictwa Palestyny Abdallah Q. A. Saleh oraz kilkunastoosobową delegacją, w której uczestniczyli także przedstawiciele sektora rolno-spożywczego Palestyny, odwiedzili dwie Spółki hodowlane nadzorowane przez KOWR.

Stronę polską reprezentował Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W czasie spotkań towarzyszyli mu Tomasz Zmiejko, Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MRiRW oraz Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR i Filip Sondij, Zastępca Dyrektora w Departamencie Nadzoru nad Spółkami KOWR. 

Delegacja odwiedziła Zakład Nasienno-Rolny w Kopaszewie należący do Spółki DANKO Hodowla Roślin. W przepięknym XIX wiecznym pałacu w Kopaszewie odbyła się prezentacja Spółki, którą przygotował: Prezes Zarządu Tomasz Dutkiewicz wraz z pracownikami. DANKO jest czołową Spółką hodowli i nasiennictwa roślin rolniczych nadzorowanych przez KOWR. Jest to nowoczesna firma hodowlano-nasienna, o światowym standardzie. Spółka zaprezentowała zakres swojej działalności i osiągnięcia w zakresie hodowli twórczej i zachowawczej oraz nasiennictwa roślin rolniczych. DANKO słynie przede wszystkim z hodowli i nasiennictwa zbóż. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem rolników zarówno w Polsce, jak i za granicą. Udział Spółki DANKO w rynku nasiennym zbóż w Polsce, mimo ogromnej konkurencji szczególnie zachodniej, jest bardzo wysoki i wynosi około 35%. Spółka prowadzi także hodowlę zarodową bydła mlecznego. Dlatego zaprezentowała swoje osiągniecia w zakresie doskonalenia genetycznego krów. Delegacja odwiedziła również magazyny nasienne w Rogaczewie Małym, gdzie pracownicy Spółki szczegółowo przedstawili proces produkcji najwyższej jakości materiału siewnego. Prezentacja Spółki DANKO spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem palestyńskiej delegacji, było wiele pytań i ciekawa dyskusja. Obie strony podjęły gotowość do wymiany doświadczeń w zakresie najnowszych osiągnięć w hodowli roślin i zwierząt oraz nowoczesnym rolnictwie. 

Delegacja odwiedziła także Stadninę Koni Racot, utworzoną w 1928 roku, jedną z trzech najstarszych polskich stadnin państwowych. Spółka prowadzi działalność w zakresie hodowli koni rasy wielkopolskiej i polski koń sportowy oraz bydła mlecznego. Goście zapoznali się z działalnością hodowlaną i rolniczą Stadniny, a także podziwiali obiekty, które do niej należą, w tym zabytkowy zespół pałacowo-parkowy z pałacem, w którym w latach 1921-1928 mieściła się rezydencja Prezydentów RP. 

Aktualności