Krok do innowacji w rolnictwie - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Krok do innowacji w rolnictwie

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 3 października 2018 r. podpisali porozumienie w zakresie wspierania działań innowacyjnych i rozwojowych w rolnictwie i na obszarach wiejskich. W spotkaniu uczestniczył Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, a także Marcin Sekściński, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Porozumienie podpisał Piotr Serafin, dyrektor generalny KOWR i prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Podpisanie porozumienia między strategicznymi instytucjami to wydarzenie historyczne. To krok do innowacji w polskim rolnictwie i otwarcie na niezależność rolnictwa w Polsce. – Badania i rozwój są podstawą w każdej dziedzinie gospodarki, również w rolnictwie. Na tym zasadza się „Plan dla Wsi, który przygotowałem dla premiera Morawieckiego i dla naszego rządu, a także „Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju” Pana Premiera. Wykorzystujmy tę szansę – mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Minister wyraził nie tylko zadowolenie z podpisanego porozumienia, ale zapewnił wsparcie dla nowych działań.

Porozumienie to także zwrócenie uwagi na polskie rolnictwo. – Gospodarka, rolnictwo to bardzo ważny obszar funkcjonowania polskiego państwa. Cieszymy się, że przed nami szansa, aby to rolnictwo rozwijało się w sposób innowacyjny. Trzeba wykorzystywać potencjał tkwiący w naszych rolnikach, naszych przedsiębiorcach – powiedział Marcin Sekściński, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

O zróżnicowaniu powierzchniowym polskiego rolnictwa mówił prof. Chorowski. W jego opinii to dobre pole do testowania technologicznych rozwiązań, ale przede wszystkim szansa do ich wdrażania. Zaznaczył, że oferta nowych technologii musi być dostosowana do wielkości i różnorodności gospodarstw rolnych.

Piotr Serafin, dyrektor generalny KOWR podkreślił, że podpisanie porozumienia z NCBR to realizacja misji instytucji. Zapowiedział, że niebawem zostanie nawiązana kolejna współpraca. Będzie dotyczyła Platformy Żywnościowej SELLFOOD. To elektroniczna platforma handlowa, która umożliwi polskim małym i średnim przedsiębiorstwom oferowanie produktów rolno-spożywczych na światowych rynkach.

Aktualności