Chryzantemy dla Bohaterów 1920 roku - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Chryzantemy dla Bohaterów 1920 roku

W piątek, 6 listopada 2020 r. Małgorzata Gośniowska-Kola, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożyli chryzantemy na grobach Żołnierzy – Bohaterów 1920 roku, spoczywających na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Zapalili również znicze pod pomnikiem poległych w obronie Warszawy podczas najazdu bolszewickiego 1920 r.

Akcja ta związana jest z rządową pomocą skierowaną do właścicieli chryzantem, którzy ponieśli straty w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy w okresie od 31 października do 2 listopada. Ma ona też charakter symboliczny, a jej celem jest wyrażenie podziękowania dla Bohaterów 1920 roku.

Obecnie żyjemy w szczególnie trudnych warunkach. Mimo to nie możemy zapominać o naszych bohaterach i najbliższych, którzy swoje życie oddali za Ojczyznę. Niech te chryzantemy, które składamy na grobach będą symbolem naszej pamięci – powiedziała Małgorzata Gośniowska-Kola.

Natomiast Jan Józef Kasprzyk dodał, że cieszy się z inicjatywy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, która wyraża pamięć i wdzięczność wobec tych wszystkich którzy zginęli 100 lat temu w obronie suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej.

– Nawet w tak trudnych warunkach potrafimy budować poczucie wspólnoty, która sięga pokoleń. Dotyka ona nas jako współczesnych, ale też jest formą wychowania tych pokoleń, które przyjdą po nas – stwierdził Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Małgorzata Gośniowska-Kola poinformowała, że od przyszłego tygodnia podobne akcje będą organizowane na terenie całego kraju. A włączą się w nie Oddziały Terenowe KOWR. Będzie to z jednej strony uhonorowanie bohaterskich żołnierzy, z drugiej zaś pomoc dla właścicieli chryzantem, którzy ponieśli  straty finansowe.

Aktualności