Teledetekcja satelitarna jest nowoczesnym rozwiązaniem umożliwiającym pozyskiwanie informacji o charakterze przestrzennym. Na podstawie zdjęć satelitarnych można określić m.in. klasy pokrycia i użytkowania terenu, strukturę upraw, stan rozwojowy oraz kondycję roślinności, zagrożenia uprawy, niedobory wody, prognozować plony oraz kontrolować sposób wykorzystania gruntów.
Celem Projektu „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa – etap pilotażowy” było wykonanie badań naukowych i prac rozwojowych wykorzystujących teledetekcję satelitarną w rolnictwie poprzez monitorowanie suszy rolniczej, detekcję i monitorowanie wymoknięć oraz wymarznięć roślin uprawnych na podstawie synergii danych satelitarnych, meteorologicznych i termicznych.
Czas realizacji projektu: 21 maj 2019 r. – 30 listopad 2019 r.
Wykonawca: Konsorcjum: SmallGIS, ProGea 4D
Realizacja projektu: V Etapów
W ramach etapu opracowane zostały metodyki oceny stanu upraw mające na celu szacowanie start powstałych w wyniku wymarznięć, wymoknięć i suszy na wybranych działkach z ZWRSP na podstawie analiz danych satelitarnych i meteorologicznych oraz klucze oceny stanu upraw.
W ramach tego etapu opracowane zostały następujące produkty:
Celem etapu była walidacja metodyk oceny stanu upraw mających na celu szacowanie strat powstałych na skutek wymarznięć, wymoknięć i suszy na wybranych działkach z ZWRSP na podstawie analiz i bieżącej aktualizacji danych pomiarów satelitarnych, w tym danych satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, danych meteorologicznych, danych pomiarów terenowych oceny stanu upraw, w tym uczestnictwo w wyborze działek rolnych z ZWRSP na potrzeby przeprowadzenia prac terenowych.
Produkty Etapu II
W ramach tego etapu opracowane zostały następujące produkty:
W ramach etapu opracowany został ostateczny model stanu upraw mających na celu szacowanie strat powstałych na skutek wymarznięć, wymoknięć i suszy na podstawie oceny stanu upraw na wybranych działkach z ZWRSP.
Produkty Etapu III
W ramach tego etapu opracowane zostały następujące produkty:
Celem zadania było zapoznanie pracowników oraz kadry kierowniczej KOWR z realizowanym badaniem naukowym i pracami rozwojowymi, ich celami i wynikami. Ponadto, celem była także możliwość poznania nowych metod i technik, które docelowo ulepszą i usprawnią realizację zadań ustawowych.
Produkty Etapu IV
Organizacja i przeprowadzenie szkoleń i seminariów dla pracowników KOWR w zakresie wykorzystania danych satelitarnych do monitoringu wymarznięć, wymoknięć i suszy, wraz z przygotowaniem materiałów szkoleniowych.
Celem zadania było opracowanie opisowej części Pracy badawczo-rozwojowej oraz bazy danych wyników oceny stanu upraw powstałej w ramach zastosowanych metod badawczych. Opracowany dokument zostanie przekazany do interesariuszy projektu, w tym do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Informacje i rekomendacje zawarte w przedmiotowym opracowaniu mają bezpośredni wpływ na realizację kolejnych innowacyjnych projektów w zakresie wykorzystania teledetekcji.
Zakres przedmiotowy etapu obejmował przygotowanie dokumentu w oparciu o produkty wcześniejszych etapów, tj:
Produkty Etapu V
Produktem w ramach tego etapu była opisowa część pracy badawczo-rozwojowej, będąca posumowaniem realizacji Przedmiotu Zamówienia, a także zawierająca rekomendacje co dalszego postepowania i jak najbardziej efektywnego wykorzystania wyników badań w przyszłości.
Docelowe efekty:
Naukowo-badawczy charakter projektu wymagał odbioru poszczególnych etapów przez podmiot zewnętrzny, tj. przez recenzenta - Orbitile sp. z o.o.
W ramach prac wykonanych przez recenzenta opracowane zostały następujące produkty:
KOWR widzi potrzebę rozszerzenia wiedzy dotyczącej teledetekcji satelitarnej w szeroko rozumianym sektorze rolnictwa, dlatego też opracowana została broszura informacyjna, w której omówione zostały podstawy teledetekcji satelitarnej, sposoby pozyskiwania zdjęć satelitarnych, a przede wszystkim praktyczne możliwości zastosowania teledetekcji w rolnictwie.
Teledetekcja satelitarna w rolnictwie - szanse i możliwości (.pdf)