Spotkanie z przedstawicielami Dubai Municipality z ZEA - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Spotkanie z przedstawicielami Dubai Municipality z ZEA

18 października 2018 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Departamentu Bezpieczeństwa Żywności z Urzędu Miasta Dubaj (Dubai Municipality). W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele polskich firm branży spożywczej zainteresowanych eksportem na rynek ZEA, a także przedstawiciele GIW oraz WIW.

Podczas spotkania goście omówili aktualne procedury dopuszczenia produktów spożywczych na rynek ZEA, wymagania dotyczące świadectw, oznakowania, etykietowania oraz badań laboratoryjnych.

Dane Dubai Municipality pokazują, że w 2017 r. 30% polskich produktów eksportowanych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przez Dubaj zostało zatrzymane z powodu niezgodności z wymaganiami. Większości z tych niedopatrzeń można było łatwo uniknąć, dlatego goście szczegółowo omówili przebieg procedury kontroli żywności oraz najważniejsze błędy popełniane przez polskich eksporterów podczas wysyłki produktów do Dubaju. Zwrócili szczególną uwagę na wymogi dotyczące etykiety, w tym na konieczność aplikacji etykiety w języku arabskim na produkcie. Odpowiedzieli też na wątpliwości przedsiębiorców dotyczące niejasności proceduralnych oraz praktyki eksportowej.

W 2017 r. polski eksport rolno-spożywczy do ZEA wyniósł 85 mln euro. Mamy nadzieję, że wizyta przedstawicieli Dubai Municipality w Polsce wpłynie na wzmocnienie tego wyniku oraz na dalszy rozwój współpracy instytucjonalnej między Polską a ZEA.