Spotkanie z Ambasadorem Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Spotkanie z Ambasadorem Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce

W dniu 13 czerwca br. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa miało miejsce spotkanie z Ambasadorem Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce J.E. Saad Saleh Al-Salehem. W spotkaniu uczestniczył także Mohammed Alhedaithy, Pierwszy Sekretarz w Ambasadzie KAS. Spotkanie poświęcone było możliwościom rozwoju wzajemnej współpracy oraz wsparcia wymiany handlowej pomiędzy oboma krajami. KOWR reprezentowali: Zastępca Dyrektora Generalnego Małgorzata Gośniowska-Kola, Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego Janusz Niedziela, Dyrektor Departamentu Wsparcia Eksportu Katarzyna Woźniak oraz Zastępca Dyrektora DWE Adrian Gawłowski.

Podczas spotkania Ambasador KAS J.E. Saad Saleh Al-Saleh podkreślił wieloletnie dobre relacje łączące Polskę i Arabię Saudyjską zapoczątkowane 90 lat temu wizytą księcia Fajsala bin Abdulaziza w Polsce oraz wskazał na potrzebę dalszego ich rozwijania, nie tylko w obszarze energetycznym, ale również w obszarze wzajemnej wymiany rolno-spożywczej. Istotną kwestią jest również łagodzenie barier we wzajemnej współpracy, takich m.in. jak brak bezpośrednich połączeń lotniczych. Strona saudyjska wskazała, że prowadzone są  prace w celu uruchomienia takich połączeń. Odnosząc się do możliwości rozwoju wymiany handlowej Ambasador docenił wysoką jakość polskiej żywności i zwrócił uwagę na takie produkty jak polskie słodycze, jabłka oraz mięso wołowe (halal) jak również możliwości współpracy w zakresie wykorzystania technologii w rolnictwie.

Przedstawiciele KOWR omówili działania realizowane przez KOWR na rynku KAS oraz możliwości instytucji w zakresie podjęcia dalszych inicjatyw wspierających wzajemną wymianę handlową. Przedstawiono ofertę eksportową Polski na rynek Arabii Saudyjskiej wskazując na duży potencjał takich grup produktów jak zboża (pszenica), mięso wołowe i drobiowe, słodycze i jabłka.

Obie strony wyraziły gotowość do rozwijania wzajemnej współpracy i realizacji wspólnych działań wspierających wymianę handlową produktami rolno-spożywczymi pomiędzy Polską i KAS.

Arabia Saudyjska jest największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych spośród państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA), a także piątym pod względem wartości  importerem polskich towarów rolno-spożywczych ogółem spośród krajów pozaunijnych. Eksport rolno-spożywczy z Polski do Arabii Saudyjskiej rośnie z roku na rok. Podczas pandemii COVID-19 nastąpił dynamiczny wzrost polskiego eksportu rolno-spożywczego ze względu na zamówienia pszenicy realizowane w Polsce przez KAS w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju. W roku 2021 wartość eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski do KAS wyniosła 510 mln EUR. Eksportowano głównie wyroby tytoniowe, pszenicę, produkty mleczne, przetwory zbożowo-mączne, wyroby cukiernicze, cukier, kawę i herbatę, owoce i przetwory (w szczególności soki owocowe i warzywne) oraz mięso wołowe. 

News