Rolnicy na Jasnej Górze - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Rolnicy na Jasnej Górze

W pierwszą niedzielę września u stóp Jasnej Góry spotkali się rolnicy z całej Polski, aby podziękować za tegoroczne plony – za dar chleba. W wydarzeniu uczestniczyli: Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Sekretarz Stanu w MRiRW Szymon Giżyński, Dyrektor Generalny KOWR Piotr Serafin oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Grzegorz Pięta.

W uroczystej mszy św. wieńczącej Dożynki Jasnogórskie wzięło udział około 100 tysięcy osób. Przed rozpoczęciem nabożeństwa do uczestników zwrócił się Prezydent Andrzej Duda, który nawiązując do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości, wskazał na rolę polskiej wsi i jej mieszkańców w walce o odzyskanie niepodległego państwa.

Do bieżącej sytuacji w rolnictwie w swoim wystąpieniu odniósł się Minister Rolnictwa i rozwoju Wsi, deklarując pomoc dla rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę oraz walkę z afrykańskim pomorem świń. Zapewnił, że resort dąży do całkowitego wyeliminowania tej choroby w kraju. 

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyła XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza
i XIX Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Minister Jan Krzysztof Ardanowski. – Dla mnie najważniejsze jest, że na wystawie prezentowane jest to, co w polskim rolnictwie najlepsze, czyli żywność wysokiej jakości, produkty regionalne, tradycyjne i ekologiczne. To siła polskiego rolnictwa – mówił minister, odwiedzając stoiska wystawców.

Swoją bogatą ofertę na stoisku międzyresortowym przedstawiły instytucje rządowe i agencje rolnicze. Wspólne stoisko zaprezentował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i 41 Spółek hodowli roślin oraz zwierząt, które nadzoruje KOWR. Pracownicy informowali o zadaniach i działaniach KOWR, udzielali porad i wskazówek dotyczących m.in. zasad dzierżawy i zakupu ziemi czy programu dla szkół. Można było otrzymać materiały i broszury, a także skosztować certyfikowanych produktów w ramach kampanii „Polska smakuje”. Spółki hodowli roślin Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zaprezentowały zwiedzającym szeroką ofertę polskich odmian zbóż, roślin motylkowych, ziemniaka, buraka cukrowego, buraka pastewnego i traw a także roślin warzywnych i kwiatów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się następujące odmiany tj. pszenica ozima FORMACJA oraz żyto ozime: POZNAŃSKIE i ANTONIŃSKIE hodowli Poznańskiej Hodowli Roślin Sp. z o.o., odmiany ziemniaka jadalnego i skrobiowego: TONACJA, AMARANT i STOKROTKA hodowli Pomorsko Mazurskiej Hodowli Ziemniaka Sp. z o.o., a także odmiany ogórka gruntowego HORIZON F1 i STARTER F1 hodowli „SPÓNIA” Hodowla i Nasiennictwa Ogrodniczego Sp. z o.o.

Spółki hodowli zwierząt zaprezentowały także osiągniecia w zakresie doskonalenia genetycznego zwierząt gospodarskich: bydła mlecznego i mięsnego, trzody chlewnej, koni oraz owiec. Oferta handlowa obejmowała wysokiej jakości męski i żeński materiał hodowlany bydła mlecznego i mięsnego, wysokiej jakości zarodki bydlęce, materiał czystorasowy i krzyżówkowy w różnych zestawach genotypowych 5 ras świń oraz maciorki i tryczki hodowlane. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się stoiska Stadnin i Stad KOWR,  które zaprezentowały ofertę koni 9 ras z przeznaczeniem do hodowli i sportów konnych, a także do użytkowania w agroturystyce, rekreacji i hipoterapii. Oferowano także usługi hotelarskie i turystyczne, związane z pensjonatem dla koni oraz szkoleniowe (kursy powożenia i jazdy konne).

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie to największa tego typu impreza w regionie śląskim i jedno z najważniejszych wydarzeń wystawienniczo-targowych w kraju. W ciągu trzech dni swój dorobek zaprezentowało kilkuset wystawców począwszy od tradycyjnej i regionalnej żywności z różnych regionów, a skończywszy na rękodziełach ludowych i maszynach rolniczych.

 

News