Relacja ze spotkania z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Koszalinie - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Relacja ze spotkania z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Koszalinie

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Jurgiel w dniu 09.03.2018 r. odwiedził m.in. dawne Stado Ogierów w Białym Borze, wcześniej pojawił się w siedzibie Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Koszalinie, gdzie odbył spotkanie z przedstawicielami instytucji rolniczych, rozmawiał tam na temat problemów wsi i rolnictwa w regionie, następnie spotkał się również z rolnikami w podkoszalińskim Boninie.

W Białym Borze Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkał się z przedstawicielami związków jeździeckich. Celem spotkania była wizytacja Ośrodka, a także dyskusja na temat najbliższej przyszłości dawnego Stada Ogierów w Białym Borze. Minister Krzysztof Jurgiel stwierdził, że trzeba utworzyć taką formę prawną ośrodka, która pozwoli na otrzymywanie przez niego dotacji. Wszystkie polskie stadniny koni funkcjonują jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a te dotacji nie mogą dostawać. W Białym Borze są tradycja i ludzie z doświadczeniem. – Póki co jednak decyzji nie ma. W ciągu miesiąca, dwóch powinny zapaść wiążące decyzje – powiedział Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

W spotkaniu wziął także udział Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. On także przekonywał, że stadnina to ważna i potrzebna inwestycja w regionie. – Wróci życie do ośrodka, które ma być sercem inwestycji w tym regionie. A także sercem szerszego systemu jeździectwa, które będzie w Polsce. To bardzo ważna sprawa dla powiatu i regionu – powiedział.

Wcześniej Krzysztof Jurgiel gościł  w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa w Koszalinie, gdzie spotkał się  z kierownictwem nowo powstałego Oddziału Terenowego oraz przedstawicielami instytucji rolniczych. Rozmowy dotyczyły problemów wsi oraz rolnictwa w regionie. – Po pół roku przyjechałem, aby sprawdzić, jak działa OT w Koszalinie, spotkać się z administracją, rolnikami i zwizytować majątek oddziału terenowego – powiedział w piątek na konferencji prasowej w OT KOWR w Koszalinie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Minister poinformował także, że chce wzmocnić rozwój przetwórstwa. – To KOWR mam być inicjatorem uruchamiania małych zakładów przetwórczych w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Koszaliński oddział właśnie w tym celu jest bardzo potrzebny, by przetwórstwo rolno-spożywcze w tym regionie się rozwijało. Tu jest duża produkcja rolna i zwierzęca. A my chcemy zwiększyć udział w rynku producentów krajowych – dodał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na zakończenie wizyty minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z rolnikami w Zespole Szkół Kształcenia Rolniczego w Boninie. Tam odpowiadał na pytania gospodarzy, hodowców i producentów z całego regionu. Na spotkanie przybyło prawie 400 osób. Rolnicy pytali o zagospodarowanie PGR-ów, o odszkodowania za zniszczone uprawy oraz dotacje na rozwój. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił, że spotkanie było potrzebne i konstruktywne. Podczas spotkania w Boninie 17 rolników i producentów, na wniosek ministra Pawła Szefernakera, otrzymało odznaczenia ministra rolnictwa pn. "Zasłużony dla Rolnictwa".

News