Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował laureatów XVII Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował laureatów XVII Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

W dniu 13 września br. w Belwederze, Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z laureatami XVII Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Konkurs organizowany jest od 2003 r. przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w kategorii gospodarstw indywidualnych oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w kategorii zakładów rolnych. Realizowany jest on we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcją Pracy oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.

Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

We współzawodnictwie udział wzięło 1 tys. 153 indywidualnych gospodarstw rolnych oraz 41 zakładów rolnych.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił ogromną rolę wsi: - Dziś polska wieś jest nowoczesna, dziś polska wieś jest piękna, dziś polska wieś jest czysta, schludna, i zadbana. To bardzo ważne, dziękuję za to, bo polska wieś – śmiało można powiedzieć – staje się wizytówką Rzeczpospolitej. Dodał, że polska wieś jest także bezpieczniejsza – dla rolników i ich dzieci.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski zaakcentował, że w Polsce jest promowane rolnictwo, nowoczesne, funkcjonujące w symbiozie z przyrodą. Nowoczesne rolnictwo to takie, które daje wysokie plony bez pogarszanie otoczenia, w jakim żyje nasze i przyszłe pokolenia. Dodał, że chce rozwijać rolnictwo w oparciu o gospodarstwa rodzinne, które stanowią ważny element struktury społecznej, ale również są sprawne ekonomicznie.

Wśród gości uroczystości byli również Senator RP Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Chróścikowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Wojciechowski - polski kandydat na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Organizatorów konkursu reprezentowali: Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Grzegorz Pięta.

Laureaci XVII Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”:

- w kategorii „gospodarstwa indywidualne”:

I miejsce - gospodarstwo Anny i Mariusza Chrzanowskich z Nowego Chodnowa w województwie łódzkim.

II miejsce - gospodarstwo Alicji i Konrada Gilowskich z Łowiec w województwie podkarpackim.

III miejsce (ex aequo) - gospodarstwo: Beaty i Leszka Kamińskich z Malinowa w województwie warmińsko-mazurskim oraz Grażyny i Leszka Bobrowskich z Wólki Kurdybanowskiej w województwie mazowieckim.

- w kategorii „zakłady rolne”, najwyżej uplasowały się spółki nadzorowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa:

I miejsce - Ośrodek Hodowli Zarodowej "Głogówek" Sp. z o.o.

II miejsce - Ośrodek Hodowli Zarodowej "Mścice" Sp. z o.o.

III miejsce - Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin "Polanowice" Sp. z o.o.

Dyrektor Generalny KOWR Grzegorz Pięta wręczył podziękowania dla kół gospodyń wiejskich, które przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przygotowały podczas uroczystości znakomite danie regionalne w ramach promocji polskiej żywności wysokiej jakości pod hasłem „Polska smakuje”.

Dyplomy otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich Kochanów, Koło Gospodyń Wiejskich w Jankowie, Koło Gospodyń Wiejskich Herbasianki, Koło Gospodyń Wiejskich w Konarzycach, Koło Gospodyń Wiejskich Bodzanowskie Pierożanki, Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Kębłowie Gmina Żelechów.

News