Jubileuszowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Jubileuszowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi

XL Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbył się 10–12 sierpnia 2018 roku na Torze Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu. Wydarzenie to związane było z jubileuszem obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Gospodarzami Pokazu byli Państwowy Klub Wyścigów Konnych oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W Narodowym Pokazie uczestniczyli: minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, sekretarz stanu w MRiRW Szymon Giżyński, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność Piotr Duda, prezes PKWK Tomasz Chalimoniuk oraz kierownictwo KOWR, z dyrektorem generalnym Piotrem Serafinem i zastępcami dyrektora generalnego Moniką Tyską i  Michałem Wiśniewskim.

Podczas Narodowego Pokazu Jan Krzysztof Ardanowski przemawiając do uczestników, zwrócił uwagę, że Polacy w sercu niosą szacunek i przywiązanie do koni. Przypomniał najbardziej doniosłe zwycięstwa polskiego oręża, w których konie odegrały decydującą rolę. Podkreślił, że konie powinny nas łączyć, a nie dzielić.

Minister zapowiedział powołanie Rady ds. Rozwoju Hodowli Koni w Polsce, do której  zostały zaproszone osoby związane z hodowlą koni w Polsce: Paweł Mazurek, przewodniczący Polskiego Związku Hodowców Koni; Andrzej Małtławski, dyrektor Stadniny Ogierów w Gnieźnie; Andrzej Mandecki, prezes Stadniny Koni Nowe Jankowice; Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, Jerzy Białobok i Anna Stojanowska. Skład rady może się powiększyć o osoby z prywatnych stadnin.

Zadaniem Rady będzie wsparcie ministra rolnictwa w określeniu kierunków rozwoju hodowli koni w Polsce. – Chciałbym, abyśmy wspólnie zastanowili się jak powinna wyglądać nie tylko przyszłość hodowli, ale także kolejne pokazy, czy powinny odbywać się one w jednej stadninie, czy na Służewcu, czy też co roku w innej stadninie. Ważne jest również określenie roli samych Torów Wyścigów Konnych na Służewcu – powiedział minister Ardanowski. Poprosiłem kilka osób z tego środowiska, by wsparły mnie swoją wiedzą. Choć zdaję sobie sprawę, że niektóre z tych osób miały pewne wątpliwości co do czystości moich intencji, to wszyscy wyrazili zgodę – dodał.

Poinformował też, że rozwój hodowli koni wpisuje się w Plan dla wsi przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Narodowy Pokaz to wydarzenie, na którym od lat prezentowane są najpiękniejsze konie z państwowych i prywatnych stadnin. W ciągu trzech dni rywalizacji zaprezentowało się około sto wyjątkowych koni. Oceniali je międzynarodowi sędziowie w klasach wiekowych, osobno klacze, osobno ogiery, a spośród najlepszych wyłonieni zostali Czempioni Polski: Ogierów Młodszych, Klaczy Młodszych, Ogierów Starszych i Klaczy Starszych, a także Najlepszy Koń Pokazu.

Czempionką Polski Klaczy Młodszych została klacz Emanolla z SK Michałów. Czempionem Polski Ogierów Młodszych został ogierek El Valentino z prywatnej hodowli, a Czempionem Polski Ogierów Starszych wybrano ogiera Morion z SK Michałów. Warto w tym miejscu dodać, że w tej grupie ogierów trzy pierwsze miejsca zajęły konie z SK Michałów.

Czempionką Polski Klaczy Starszych, okazała się klacz Galerida z SK Michałów, która uzyskała też tytuł Najlepszego Konia Pokazu 2018.

Wydarzenie na warszawskim Służewcu adresowane było nie tylko do miłośników koni, ale również do całych rodzin, które na terenie Wyścigów mogli ciekawe spędzić czas. Oprócz Narodowego Pokazu oraz regularnych gonitw odwiedzający, w specjalnie przygotowanych namiotach, mieli okazję posmakować tradycyjnych polskich potraw i produktów, zapoznać się z Programem Polska Smakuje, czy też dowiedzieć się o zagospodarowaniu gruntów rolnych i inwestycyjnych Zasobu będących w ofercie KOWR.

News