Dożynki Wojewódzkie w Ciechanowcu - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Dożynki Wojewódzkie w Ciechanowcu

14 sierpnia 2022r w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyły się Podlaskie Dożynki Wojewódzkie i Podlaskie Święto Chleba.

Dziękczynienie za tegoroczne plony rozpoczęło się Liturgią w ciechanowieckiej cerkwi i Mszą w kościele na terenie skansenu. W uroczystościach udział wzięli: Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Sekretarz Stanu w MRiRW Lech Antoni Kołakowski, Senator RP Jacek Bogucki, Wojewoda Podlaski, Zarząd Województwa Podlaskiego oraz politycy i samorządowcy. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowała: Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola oraz Dyrektor OT KOWR w Białymstoku Jadwiga Zabielska, które w zgodnie z tradycją złożyły dary ołtarza w imieniu instytucji.

Części oficjalnej towarzyszyło mnóstwo atrakcji m.in. parada zabytkowych ciągników, pokazy prac żniwnych oraz przemarsz orszaku żniwnego na pole. Uczestnicy święta mogli wziąć udział w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młóceniu zboża cepami czy wykonywać równianki. Odbył się również konkurs na tradycyjny i nowoczesny wieniec dożynkowy. Z pośród 20 zgłoszonych prac konkursowych wygrały wieńce z gminy Wyszki i gminy Suraż.

Odwiedzający dożynki mieli do dyspozycji szereg stoisk z rękodziełem, twórczością ludową oraz regionalnym jadłem przygotowanym przez lokalnych producentów i Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas Święta Chleba nie mogło zabraknąć również stoisk piekarniczych. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających a interaktywny charakter zachęcał do udziału w tej uroczystości całe rodziny.

W wydarzeniu wzięły udział wszystkie instytucje rolnicze wystawiając stoiska informacyjne. Pracownicy OT KOWR w Białymstoku na swoim stoisku informacyjno-promocyjnym udzielali informacji dotyczących bieżących mechanizmów realizowanych przez KOWR.

 

News