Bolckchain – szansa na rozwój - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Bolckchain – szansa na rozwój

13. czerwca br. w siedzibie KOWR zorganizowana została konferencja pt. „Prezentacja technologii blockchain w systemie monitorowania, bezpieczeństwa i jakości żywności, ze szczególnym uwzględnieniem hodowli i produkcji wołowiny”.

Celem Konferencji było przedstawienie założeń przedsięwzięcia, które może poprawić wizerunek polskiej wołowiny oraz zrewolucjonizować jej produkcję. Oparte jest ono na innowacyjnej i nowatorskiej technologii blockchain, stosowanej, jak dotąd, ze znakomitymi rezultatami przez niektórych wiodących producentów wołowiny na świecie, a także w innych gałęziach produkcji żywności i nie tylko.

– Dochody rolników muszą wynikać z rolnictwa ulokowanego na dobrze zorganizowanym rynku – mówił obecny na spotkaniu Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Podstawową zaletą tej metody jest zapewnienie efektywnego obiegu informacji w całym łańcuchu produkcji żywności. Wdrożenie  systemu, jako wsparcie dla hodowców/rolników zagwarantuje ich wiarygodność i zapewni wzrost opłacalności produkcji zwierzęcej. Podstawową zaletą tej metody jest zapewnienie efektywnego obiegu informacji w całym łańcuchu produkcji żywności. Wykorzystanie  tej technologii pozwoli producentom żywności zagwarantować, że finalny produkt jest najwyższej jakości. 

Wchodzenie w łańcuch przetwórczy jest sprawą bardzo ważną – podkreślał szef resortu rolnictwa. Polska ciągle jest krajem gdzie najwyższy obrót generuje handel surowcami. To w przetwórstwie leży, zdaniem organizatorów konferencji, szansa na zrównoważony i stały rozwój branży rolno-spożywczej.

Konferencja propaguje nowoczesne i nowatorskie rozwiązania z zakresu technologii cyfrowych. Obok Jana  Krzysztofa Ardanowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który objął wydarzenie patronatem, udział wziął również Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w MRiRW. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali: Grzegorz Pięta, Dyrektor Generalny i Wojciech Kędzia, Zastępca Dyrektora Generalnego odpowiedzialny w KOWR za Pion Innowacji i Rozwoju. Uczestnikami konferencji byli m.in. przedstawiciele spółek nadzorowanych przez KOWR, inspekcji weterynarii, jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, instytutów naukowych oraz organizacji branżowych.

News