Wizyta studyjna delegacji z Wietnamu - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Wizyta studyjna delegacji z Wietnamu

W dniach 24.06. – 01.07.br. odbyła się wizyta delegacji przedstawicieli wietnamskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, mediów branży rolniczej oraz wietnamskiej firmy rolno-spożywczej. Wizyta została zorganizowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Celem wizyty była promocja wizerunku Polski jako kraju z silnie rozwiniętym sektorem rolnym, o dużym potencjale eksportowym przemysłu zwierzęcego, hodowlanego i mięsnego oraz sektora roślinnego, owoców i warzyw, a także promocja wizerunku Polski jako kraju przyjaznego środowisku, dbającego o zrównoważony rozwój oraz otwartego na partnerstwo w rolnictwie.

Wietnam jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów regionu Azji Południowo-Wschodniej (średni roczny wzrost PKB w ciągu ostatnich 20 lat sięgał ok. 6,44%  - co oznacza drugi po Chinach najlepszy wynik na świecie). Wietnam jest także członkiem wspólnoty ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej), tworzącej wspólny rynek liczący ponad 600 mln konsumentów.

Ze względu na potencjał importowy rynku, Wietnam jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów w regionie dla polskiego eksportu rolno-spożywczego.

Od 2015 roku Polska odnotowuje dodatnie saldo w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi z Wietnamem.  Wartość eksportu polskich produktów rolno spożywczych w roku 2018 wyniosła 151 mln euro i była większa o 25 % w porównaniu do roku 2017. Najchętniej eksportowanymi towarami rolno-spożywczymi na rynek wietnamski były (w ujęciu wartościowym): ryby i przetwory: 31 %, mięso i podroby z drobiu: 11 %; produkty mleczne (głównie odtłuszczone mleko w proszku): 11 %; produkty paszowe: 10 %; mięso wieprzowe: 8 %; podroby jadalne ze świń: 7 %; syropy cukrowe: 8 %; skrobia ziemniaczana: 6 % oraz cukier: 1 %.

Perspektywy intensyfikacji współpracy gospodarczej z Wietnamem związane są z oczekiwanym wejściem w życie wynegocjowanej w 2018 roku umowy o strefie wolnego handlu UE- Wietnam (FTA), która przewiduje zniesienie ceł na 97,6% towarów w imporcie z UE do Wietnamu, z czego cła na 32,3% towarów zostaną wyeliminowane z chwilą wejścia umowy w życie. Pozostałe cła będą znoszone stopniowo, w ciągu kolejnych lat tj. po 3 latach liberalizacja taryfy obejmie 45,3% linii, po 5 latach 82,1% linii, a już po 10 latach eliminacja ceł obejmie 97,4% linii z całości dla towarów rolnych w taryfie celnej.

Wizyta studyjna delegacji z Wietnamu rozpoczęła się od spotkania w KOWR w dniu 25.06.br., podczas którego przedstawiono działania realizowane przez KOWR oraz przekazano  informacje na temat polskiego sektora rolno-spożywczego, ze szczególnym uwzględnieniem branży mięsnej, mleczarskiej oraz owoców i warzyw.

Dalszy program wizyty objął m.in. spotkania w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównym Inspektoracie Weterynarii oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i  Nasiennictwa, a także wizyty w: zakładzie przetwórstwa owocowego, zakładach przetwórstwa mięsnego, stadninie koni w Janowie Podlaskim, Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, pasiece miejskiej oraz tradycyjnej, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Delegacja z Wietnamu wzięła również udział w Międzynarodowych Targach Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH w Minikowie. Podczas ośmiu dni wizyty studyjnej delegacja odwiedziła trzy województwa (mazowieckie, podlaskie i kujawsko-pomorskie), dzięki czemu miała okazję poznać charakter rolniczy tych regionów oraz spróbować lokalnych dań.   

Członkowie delegacji byli pod wrażeniem poziomu rozwoju polskiego sektora rolno-spożywczego i rozwiązań systemowych gwarantujących bezpieczeństwo żywności. Byli także zachwyceni smakiem polskich potraw oraz legendarną polską gościnnością. Mamy nadzieję, że wizyta studyjna wpłynie na intensyfikację współpracy handlowej oraz rozwój relacji dwustronnych z Wietnamem.

 

Aktualności