Waldemar Humięcki z medalem „Zasłużony dla Eksportu” - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Waldemar Humięcki z medalem „Zasłużony dla Eksportu”

W Warszawie, 15 marca br., odbył się X Jubileuszowy Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego. W wydarzeniu uczestniczył Waldemar Humięcki, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Organizatorem Kongresu, który odbył się pod Patronatem Honorowym Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka  oraz Marszałków Województw było Stowarzyszenie Eksporterów Polskich.

Celem Kongresu było wypracowanie stanowiska w zakresie strategii eksportu polskiej żywności i jej zagranicznej ekspansji. W trakcie wydarzenia odbyło się wręczenie Nagród Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Laureatów Konkursu „Wybitny Eksporter Roku 2022” w branży rolno-spożywczej, wręczenie Odznak Honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz wręczenie Medali Honorowych „Zasłużony dla Eksportu”. Miło nam poinformować, że w gronie nagrodzonych Medalem Honorowym „Zasłużony dla Eksportu”  znalazł się Waldemar Humięcki.

Ważnym punktem Kongresu był panel poświęcony strategii polskiego eksportu rolno-spożywczego i bezpieczeństwu żywności, w którym uczestniczył Waldemar Humięcki. W swoim wystąpieniu poinformował o wynikach polskiego handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi za 2022 r. Zwrócił uwagę, że w minionym roku, pomimo trudnych uwarunkowań na rynku międzynarodowym odnotowano dalszy wzrost wartości polskiego eksportu żywności. W 2022 r. wartość sprzedaży towarów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła rekordowy poziom 47,6 mld EUR (223 mld zł), o 26,7% wyższy niż w rok wcześniej.

Dyrektor Generalny KOWR podkreślił, że podobnie jak w latach poprzednich produkty rolno-spożywcze były eksportowane z Polski przede wszystkim na rynek Unii Europejskiej. – W 2022 r. dostawy do krajów UE-27 wygenerowały 35,3 mld EUR (wzrost o 29%), co stanowiło ponad 74% przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem – poinformował.

W dalszej części panelu zachęcał Polaków do patriotyzmu konsumenckiego. Apelował aby konsumenci sięgali po polskie produkty, gdyż wybierając rodzimą żywność wspierają naszą gospodarkę narodową. Z każdej złotówki wydanej na polskie produkty, ponad 80 groszy zostaje w kraju i trafia do budżetu, a 20 groszy jest przeznaczone na importowane dodatki. Powinno to Polakom przychodzić łatwo, bo nasza żywność, jest smaczna i odznacza się wysoką jakością. Warto więc sięgać po polskie, dobre produkty i wspierać rodzimych producentów żywności.

Na zakończenie Kongresu Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich Mieczysław Twaróg zaprosił uczestników na kolejną edycję.

 

 

Aktualności