VIII edycja „Bitwy Regionów” rozpoczęta - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

VIII edycja „Bitwy Regionów” rozpoczęta

Smaki regionów, dawne receptury i wyjątkowe potrawy przygotowywane z pasją i sercem. To wszystko podczas Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa Regionów”. 7 marca 2023 r. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oficjalnie zainaugurował VIII edycję konkursu organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

„Bitwa Regionów” to konkurs, który udowadnia, że tradycyjna polska kuchnia jest niezwykle różnorodna, obfitująca w wiele pysznych i zaskakujących dań. – To znakomita promocja polskiej, zdrowej, smakowitej – powiedział Wicepremier Henryk Kowalczyk, który zachęcał KGW do licznego udział w rywalizacji. – Liczymy, że liczba kół biorących udział w konkursie się podwoi.
Wicepremier poinformował również o przewidzianych zwrotach środków za zakup produktów spożywczych przeznaczonych na przygotowanie potrawy konkursowej.  Zgłoszenia KGW są przyjmowane do 31 marca br.
Ubiegłoroczną edycję podsumowała Sekretarz Stanu w MRiRW Anna Gembicka, która podkreśliła rolę Kół Gospodyń Wiejskich w promocji dziedzictwa kulturowego, także w wymiarze kulinarnym.
Dzięki nowej formule konkursu i wprowadzeniu eliminacji powiatowych liczba uczestników VII edycji była rekordowa. – Poprzednia edycja zakończyła się naprawdę wielkim sukcesem. Zgłoszeń do konkursu mieliśmy prawie 3,2 tys. – przypomniała. – To, co nasze, lokalne, to, co swojskie, jest najlepsze – mówiła Minister Gembicka.
Sekretarz Stanu w MRiRW Rafał Romanowski zaznaczył, że od samego początku konkursu „Bitwa Regionów” pomysłodawcom przyświecała idea patriotyzmu konsumenckiego. Przywołał prowadzoną przez KOWR akcję #KupujŚwiadomie, która ma na celu kształtowanie postaw konsumenckich i promowanie PRODUKTU POLSKIEGO. W tegorocznym regulaminie „Bitwy Regionów” została wprowadzona istotna zmiana. W tym roku po raz pierwszy w regulaminie konkursu znalazł się wymóg, aby przy przygotowaniu potrawy konkursowej wykorzystać przynajmniej jeden produkt regionalny, tradycyjny.
– Wszystko po to, by pokazywać atuty kulinarne regionów – powiedział Wiceminister Rafał Romanowski. – Pokazujmy to, co mamy najlepsze w polskiej kuchni, tej kuchni zdecydowanie mniej przetworzonej, bardzo zdrowej, którą możemy promować w krajach europejskich, ale i na rynkach światowych.

Wrażeniami z udziału w VII edycji Konkursu podzieliła się przedstawicielka KGW – reprezentująca obecnych na konferencji laureatów „Bitwy Regionów”. – Udział w konkursie „Bitwa Regionów” był dla nas bardzo ważny, a wspaniała nagroda dała ogromną satysfakcję, tym bardziej, że był to nasz pierwszy udział w „Bitwie Regionów” – mówiła Beata Broncel, przewodnicząca KGW Zimna Wódka (woj. opolskie), które zdobyło I miejsce. W konferencji uczestniczyły również przedstawicielki KGW Wsi Zalipie (woj. małopolskie) i KGW w Krzekotowie (woj. kujawsko-pomorskie), które również znalazły się na podium ubiegłorocznej edycji.

W tym roku konkurs będzie przebiegać w trzech etapach:
Etap I – wszystkie KGW, które prawidłowo prześlą zgłoszenie online, wezmą udział
w powiatowych piknikach z PRODUKTEM POLSKIM. Etapy powiatowe będą się odbywać od maja do lipca;
Etap II – KGW, które zajmą 1. miejsce w powiecie, zostaną zaproszone do udziału
w półfinałach wojewódzkich, które odbędą się w sierpniu i wrześniu;
Etap III – 16 KGW, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu, zakwalifikują się do finału ogólnopolskiego. Finał zaplanowany jest
w październiku.

W VII edycji „Bitwy Regionów” główną nagrodę zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Zimna Wódka z województwa opolskiego. Daniem finałowym, które zachwyciło jury, były policzki wieprzowe z ciapkapustą. Na II miejscu uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich Wsi Zalipie z województwa małopolskiego za knedle ze śliwkami. III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Krzekotowie z województwa kujawsko-pomorskiego za szynkę parzoną z kością – wielkanocną.

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Aktualności