Półfinał „Bitwy Regionów” w województwie lubelskim - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Półfinał „Bitwy Regionów” w województwie lubelskim

W dniu 6 listopada 2022 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej (powiat krasnostawski) odbył się półfinał VII edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa Regionów” dla województwa lubelskiego.

Organizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Patronat nad wydarzeniem objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

W wydarzeniu uczestniczyło wielu gości, w tym m.in. Posłowie oraz Senatorowie RP a także Prezesi i Dyrektorzy instytucji rolniczych i samorządowych oraz samorządowcy.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali: Dyrektor KOWR OT Lublin Kamila Grzywaczewska, Zastępcy Dyrektora OT KOWR w Lublinie Anna Baluch i Marek Wojciechowski.

Podczas wydarzenia wręczono okolicznościowy puchar dla Koła Gospodyń Wiejskich „Zagrody Razem” – zwycięzców II edycji „Konkursu dla KGW o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP”.

Do rywalizacji w konkursie przystąpiło 19 Kół Gospodyń Wiejskich, które zwyciężyły w zmaganiach powiatowych:

  1. Koło Gospodyń Wiejskich „Wałowianki" z Wałowic - Szczawiówka z dzikiego szczawiu z jajkiem; powiat opolski
  2. Koło Gospodyń Wiejskich Rzeczyca Księża - Pierekaczewnik z Rzeczycy Księżej; powiat kraśnicki
  3. Koło Gospodyń Wiejskich w Kosmowie - Chleb-placek babci Ani; powiat hrubieszowski
  4. Koło Gospodyń Wiejskich w Toczyskach - Dziczyzna duszona w ziołach; powiat łukowski
  5. Koło Gospodyń Wiejskich w Zagrodach - Pstrąg pieczony w ziołach podany z chipsami z babki lancetowatej oraz kaparami z mniszka lekarskiego i pesto z czosnku niedźwiedziego; powiat puławski
  6. Koło Gospodyń Wiejskich w Działyniu - Pan Karp na zielonej polanie; powiat parczewski
  7. Koło Gospodyń Wiejskich Swojaki w Tarzymiechach Trzecich - Soczysta pierś kaczki z paluchami kulaszy w towarzystwie sosów; powiat krasnostawski
  8. Koło Gospodyń Wiejskich „Kromeczki" w Pełczynie - Pierogi pełczyńskie; powiat świdnicki
  9. Koło Gospodyń Wiejskich „Sadowianki” w Sadach - Kura po sadowiańsku; powiat zamojski
  10. Koło Gospodyń Wiejskich w Zamchu - Kurdybały; powiat biłgorajski
  11. Koło Gospodyń Wiejskich „Gospodarne Dominiczanki” Dominiczyn - Gryczaki z sosem grzybowym; powiat włodawski
  12. Koło Gospodyń Wiejskich w Górce Lubartowskiej - Łoboda z kaszą gryczaną po górecku; powiat lubartowski
  13. Koło Gospodyń Wiejskich w Potoku Wielkim - Gęś pieczona w naszym stylu; powiat janowski
  14. Koło Gospodyń Wiejskich Piszczac Kolonia „Dworzanki" - Tartun dworski; powiat bialski
  15. Koło Gospodyń Wiejskich „Maryniów” w Maryniowie - Krupniczek PODgrzybkiem; powiat łęczyński
  16. Koło Gospodyń Wiejskich „Perełki Roztoczańskie" w Oseredku - Gęsina w słodkiej kapuście; powiat tomaszowski
  17. Koło Gospodyń Wiejskich w Snopkowie - Zupa –Szałajda, powiat lubelski
  18. Koło Gospodyń Wiejskich „Leśniczanki" w Politówce - Pierogi Tereski po Leśniowsku; powiat chełmski
  19. Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Dąbi – Marchwianka; powiat rycki.

Komisja Konkursowa w składzie: Piotr Huszcz – Przewodniczący Komisji, Michał Chałecki – Zastępca Przewodniczącego Komisji (przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Marek Wojciechowski – Członek Komisji (przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie), Anetta Skoczylas – Członek Komisji (przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lubelski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), wyłoniła zwycięzców:

I miejsce - KGW „Gospodarne Dominiczanki” w Dominiczynie (powiat włodawski),

II miejsce – KGW w Rzeczycy Księżej (powiat kraśnicki),

III miejsce - KGW „Sadowianki” w Sadach (powiat zamojski).

Wyróżnienie zdobyły:

- KGW w Potoku Wielkim (powiat janowski),

- KGW w Zamchu (powiat biłgorajski).

Zwycięskie KGW reprezentować będzie województwo lubelskie w Finale Ogólnopolskim.

Konkurs uświetniły występy zespołów ludowych oraz pokaz musztry.

Uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z porad udzielanych na stoiskach informacyjno-promocyjnych instytucji:

- Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Lublinie ,

- Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa BP w Lublinie,

- Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego PT w Lublinie,

- Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Końskowoli,

- Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,

- PGL Lasy Państwowe,

- Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „AGRO”.

OT Lublin

Aktualności