Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości

To pierwsza z cyklu konferencji naukowych, której celem jest wsparcie osób kreatywnych, ludzi chcących budować start-upy, rozwijać istniejące już firmy, wzbogacać sprawdzone działania o komponent innowacyjnych technologii. Odbyła się ona 30 stycznia br. w Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie, a jej organizatorem była Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Fundusz Rozwoju oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W konferencji uczestniczyli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Cyfryzacji Marek Zagórski oraz Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali: Grzegorz Pięta, Dyrektor Generalny, Wojciech Kędzia, Zastępca Dyrektora Generalnego i Agnieszka Śpiewak, Dyrektor Oddziału Terenowego w Szczecinie.

W swoim wystąpieniu Prezydent RP powiedział: – Technologiczny postęp następuje rzeczywiście ogromnie szybko. (…) Oczywiście internet rzeczy – on już funkcjonuje, on jest już rzeczywistością, jest coraz bardziej skomplikowany, wiąże ze sobą coraz więcej urządzeń, bo to są komunikujące się ze sobą urządzenia. Ponadto stwierdził, że cyfryzacja wykorzystywana jest obecnie wszędzie: w przestrzeni miejskiej, w ochronie zdrowia, w handlu. – Tych możliwości jest nieskończona ilość. Myślę, że jakiejś części z nich dzisiaj nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić – powiedział Prezydent.

- Chcemy, żeby internet rzeczy był wprowadzany przede wszystkim na terenach wiejskich, to jest właśnie celem KOWR-u, gdyż takie innowacyjne rozwiązania spowodują produkcję zdrowej i lepszej żywności – wskazał z kolei Grzegorz Pięta, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Natomiast Marek Zagórski podkreślał, że inspiracja rozwoju internetu rzeczy powinna wychodzić od administracji publicznej, także od samorządów. Rozwój technologii jest istotny dla administracji ponieważ zapewnia lepszą obsługę obywatela. Minister Cyfryzacji podkreślił, że nowoczesne technologie powinny stać się szansą rozwojową, a każdy kto ma pomysł, dzięki dostępowi do finansowania i danych może osiągnąć sukces.

Internet jest obecny również w rolnictwie. Nad jego innowacyjnymi rozwiązaniami pracuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wojciech Kędzia, przedstawił uczestnikom projekty innowacyjne, realizowane obecnie przez KOWR. Platforma Żywnościowa, system monitorowania marnowanej żywności i ograniczenie zjawiska jej marnowania, wykorzystanie teledetekcji w rolnictwie – to tylko niektóre rozwiązania wykorzystujące internet rzeczy. Internet rzeczy w rolnictwie precyzyjnym to szansa na optymalizację nakładów ponoszonych na nawadnianie, pasze, środki podnoszące wydajność produkcji.

Kolejna konferencja z tego cyklu odbędzie się 6 lutego 2020 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie.

Aktualności