Lubelskie Forum Innowacji w Rolnictwie - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Lubelskie Forum Innowacji w Rolnictwie

W Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym w Puławach, 28 kwietnia 2022 r. odbyło się Lubelskie Forum Innowacji w Rolnictwie. Jego organizatorem był Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wraz z Puławskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Puławach oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

Oficjalnego otwarcia Forum dokonali: Zdzisław Szwed, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Wiesław Orzędowski, Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Tomasz Szymajda, Prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technicznego. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego reprezentowała Ewa Szałachwiej Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich natomiast Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali Mateusz Balcerowicz, Dyrektor Departamentu Innowacji oraz Marek Wojciechowski, Zastępca Dyrektora KOWR OT w Lublinie.

Podczas Forum odbyła się konferencja, która miała na celu przekazanie najnowszych innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, wymianę wiedzy i doświadczeń na temat kierunków zmian w branży rolniczej oraz zapoznanie się z konkretnymi przykładami innowacyjnych rozwiązań w branży rolno-spożywczej.

Podczas konferencji Mateusz Balcerowicz, Dyrektor Departamentu Innowacji KOWR mówił o szansach i możliwościach jakie daje teledetekcja satelitarna w rolnictwie. Wyjaśnił, że teledetekcja satelitarna jest nowoczesnym rozwiązaniem umożliwiającym pozyskiwanie informacji o charakterze przestrzennym. Na podstawie zdjęć satelitarnych można określić m.in. klasy pokrycia i użytkowania terenu, strukturę upraw, stan rozwojowy oraz kondycję roślinności, zagrożenia uprawy, niedobory wody, a także prognozować plony oraz monitorować suszę rolniczą.

W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach: dr hab. Jerzy Kozyra, dr hab. Rafał Pudełko i dr hab. Magdalena Borzęcka oraz Marek Siuciak, broker innowacji LODR.

Pracownicy Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Departamentu Innowacji przygotowali stoisko, na którym udzielali informacji na temat bieżących działań KOWR oraz rozprowadzali biuletyny i broszury.

Aktualności