KOWR na Polagrze Food - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

KOWR na Polagrze Food

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uczestniczył w targach POLAGRA FOOD w Poznaniu, które odbyły się w dniach 25-28 września br. Tegoroczną wystawę otworzył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. Była to już 33 edycja tych targów!

Na targach spotykają się przedstawiciele przemysłu rolno-spożywczego z całego świata. Minister podkreślił, że polska żywność na tym tle prezentuje się bardzo dobrze, a eksport artykułów rolno-spożywczych stale rośnie. W 2016 roku wartość eksportu tych produktów wyniosła 24,3 mld EUR. Głównymi partnerami handlowymi Polski są: Niemcy, Wielka Brytania, Czechy. Spoza krajów Unii Europejskiej na liście krajów z wysoką dynamiką wzrostu polskiego eksportu rolno-spożywczego znalazły się takie kraje jak: Japonia, Australia czy Nigeria. Minister zwrócił również uwagę na poprawę, która nastąpiła w rolnictwie. – 1 września br. zostały uporządkowane instytucje rolne. Powstał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a ARiMR stała się jedyną agencją płatniczą dla Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce. Nowo powstały Ośrodek Wsparcia jest odpowiedzialny za analizy rynkowe, za rozwój i gospodarowanie nieruchomościami rolnymi oraz innowacje w rolnictwie – powiedział Krzysztof Jurgiel.

Podczas targów odbyła się gala wręczenia nagród XXI edycji Inicjatywy Pozytywistycznej  „Polski Producent Żywności 2017”, nad którym patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. Celem konkursu jest wyróżnienie i promowanie najlepszych, polskich producentów żywności oraz zwracanie uwagi konsumentów na wyroby cechujące się najwyższą jakością. Corocznie o tytuł „Polskiego Producenta Żywności” ubiega się ponad 100 firm z całego kraju. W tym roku tytułem tym uhonorowano pięć firm: Sery Adamczyk, Spółdzielnię Mleczarską „Bieluch”, Przetwórstwo Mięsne „Płatek”, Maciej Kapała „Sekret Smaku” i Zakłady Mięsne „Bystry”. Nagrody i wyróżnienia wręczył laureatom m.in. Waldemar Sochaczewski, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR.  

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował także stoisko informacyjno-promocyjne, na którym minister Krzysztof Jurgiel otworzył Strefę Inspiracji KOWR, gdzie były prowadzone rozmowy o przyszłości rolnictwa, o nowoczesnym produkcie spożywczym, jego opakowaniu oraz promocji i komunikacji na rynku polskim i zagranicznym. Odbył się również wykład pt. „Kosmos w rolnictwie czy rolnictwo w kosmosie?”, którego prowadzącym był dziennikarz Tomasz Rożek, znany z programu „Sonda”. Ponadto na stoisku KOWR przygotowane zostały panele dotyczące projektowania opakowań i ich roli w sprzedaży produktu, innowacyjnych technologii w rolnictwie oraz perspektywicznych rynków zagranicznych.

Aktualności