III Krajowe Dni Pola - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

III Krajowe Dni Pola

W dniach od 11 do 13 czerwca br. w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku odbędą się III Krajowe Dni Pola – największa impreza polowa w Polsce. W wydarzeniu wezmą udział Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Sekretarz Stanu w MRiRW Anna Gembicka. Ze strony KOWR w Dniach Pola uczestniczyć będzie Zastępca Dyrektora Generalnego Jacek Malicki.

Dni Pola to także święto doradztwa rolniczego, organizowane w tym roku przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego pod hasłem „Rolnictwo przyszłości”. Stąd w wydarzeniu wezmą udział rolnicy, producenci rolni, firmy działające na rzecz sektora rolnego, doradcy i przedstawiciele instytutów badawczych oraz uczniowie szkół rolniczych z całego kraju.

Organizatorzy mogą się pochwalić istniejącym tu od prawie 100 lat Polem Doświadczalnym, na którym będą prezentowane wyniki doświadczeń polowych, nowe techniki, technologie uprawy oraz odmiany roślin. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kolekcję odmian 30 gatunków roślin uprawnych na ok. 1000 poletkach na 26 ha pola doświadczalnego. Rolnicy spotkają się ze specjalistami i wezmą udział w wystawach ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej.

Dużą atrakcję stanowić będą namioty tematyczne. W namiocie „Nauka polska a innowacje w rolnictwie” znajdziemy m.in. prezentacje: roślin i ziarna, degustacje chleba z pszenicy okrągłoziarnowej i perskiej, produktów mięsnych, mlecznych, owocowo-warzywnych, fermentowanej żywności czy eksponatów chorób i szkodników roślin rolniczych. W namiocie „Rolnictwo ekologiczne i ochrona środowiska” zaprezentują się gospodarstwa jagodowo-warzywne, przetwórstwa czarnego bzu, chowu kóz, sadownicze czy zielarskie. W namiocie Koła Gospodyń Wiejskich oraz „Tradycja i Rękodzieło” odbędą się degustacje potraw i pokazy: wycinanek, haftu, decoupage, malowania witraży, strojów ludowych oraz warsztaty: kowalskie, włókiennicze, garncarskie, rzeźbiarskie i wiele innych.

Przygotowano też wystawy polskiego jedwabnictwa oraz roślin wyhodowanych in-vitro. A uczniowie i studenci kierunków rolniczych będą mogli dodatkowo skorzystać z lekcji praktycznych w terenie i zapoznać się z aplikacją e-DWIN.

W dniach poprzedzających Dni Pola odbędą się również trzy tematyczne konferencje poświęcone nowej Wspólnej Polityce Rolnej, transferowi wiedzy do praktyki rolniczej oraz Grupom Operacyjnym na rzecz innowacji (EPI). Udział w konferencjach możliwy jest stacjonarnie lub online.

Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w III Krajowych Dniach Pola, które odbędą się na terenie MODR Oddział Poświętne w Płońsku, ul. Sienkiewicza 11. Szczegóły na stronie: https://dnipola2022.pl/.

 

Aktualności