75-lecie Stadniny Koni Liski Sp z o.o. - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

75-lecie Stadniny Koni Liski Sp z o.o.

30 września 2022 roku obchodzono jubileusz 75-lecia Stadniny Koni Liski. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentował Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego Janusz Niedziela oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru nad Spółkami Filip Sondij.

Obchody 75-lecia Stadniny rozpoczęła Msza Święta w kościele w Liskach, następnie odbył się uroczysty Przegląd Hodowlany koni oraz otwarcie Sali Pamięci.

W jubileuszu brali udział przedstawiciele instytucji współpracujących ze Stadniną, Prezesi Zarządów i hodowcy zaprzyjaźnionych Spółek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Wśród zaproszonych gości obecni byli także samorządowcy z Warmi i Mazur, przedstawiciele instytucji rolniczych oraz okołorolniczych a także byli prezesi spółki. OT KOWR w Olsztynie reprezentował Marcin Kazimierczuk - Zastępca Dyrektora, który włączył się do gratulacji i życzył Prezes Zarządu Bożenie Nyszk dalszych sukcesów w działalności spółki.

W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele Związku Trokeńskiego w Niemczech, hodowcy koni z całego kraju, kontrahenci stadniny oraz rolnicy z sąsiednich gospodarstw.

Stadnina ma bardzo bogatą historię sięgającą przełomu XVIII i XIX wieku. Do dziś zachowały się tu budynki z przełomu XIX i XX w., w tym stajnie oraz imponujących rozmiarów spichlerz - magazyn. Stadnina Koni Liski powstała w 1947 r. z połączenia dawnej prywatnej stadniny w Judytach z ośrodkiem przygotowującym konie dla wojska w Liskach (Remontenamt) oraz przynależnymi do nich folwarkami. Jako materiał wyjściowy do prowadzenia hodowli koni rasy wielkopolskiej użyto rodzimych na tych terenach koni trakeńskich i wschodniopruskich. W Liskach zgromadzono najlepszy materiał, w większości z pełnymi rodowodami. Obecnie Stadnina zajmuje obszar 2 083,28 ha. Prowadzi się tu również hodowlę bydła mlecznego rasy hf, wprowadzona jest także (jako produkcja towarowa) hodowla bydła mięsnego. Stado podstawowe klaczy do 1976r liczyło 180 sztuk, obecnie wynosi 35 sztuk. Stado podstawowe krów liczy 233 sztuki.

Stadnina może poszczycić się produkcją wspaniałych koni sportowych odnoszących sukcesy w kraju jak i za granicą, na Wystawach Zwierząt Hodowlanych oraz na czempionatach. Konie z tej Stadniny startowały na igrzyskach olimpijskich w Rzymie, Meksyku i w Moskwie.

Liski mogą pochwalić się też swoimi olimpijczykami:

Stefan Grodzicki który był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Monachium,

Antoni Pacyński jeden z czołowych polskich jeźdźców przełomu lat 60 i 70 XX wieku, olimpijczyk z Meksyku (1968), trener, lekarz weterynarii.

W trakcie Uroczystego Przeglądu Hodowlanego zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć piękne konie rasy wielkopolskiej pochodzenia trakeńskiego.

Spółka przygotowała dla przybyłych gości m.in., animacje dla dzieci, jazdę na mechanicznym byku, konkurs cięcia drewna na czas oraz występy folklorystyczne. Podstawową atrakcją była jazda konną bryczką i możliwość kontaktu z końmi.

Lokalne smakołyki przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Sępopola i Frączek.

Na stoisku Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie uczestnicy mogli uzyskać informacje na temat mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej i Krajowej, administrowanych przez KOWR.

75 lat Stadniny Koni Liski to święto wszystkich osób pracujących w Stadninie. Ich wieloletnie zaangażowanie i praca przyczyniły się do rozwoju polskiej hodowli i rolnictwa.

Aktualności